Στις 4 Δεκεμβρίου 2019, το σχολείο μας με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), επισκέφθηκε το ΕΕΕΕΚ Νάουσας έπειτα από πρόσκληση της συντονίστριας του ΣΔΕΥ (Σχολικό Δίκτυο Εκπαίδευσης και Υποστήριξης) κυρίας Ασλανίδου Άννας. Εκπαιδευτικοί και μαθητές του ΕΕΕΕΚ διοργάνωσαν βιωματικά εργαστήρια με σκοπό να συνεργαστούν όλα τα παιδιά στα πλαίσια της συνεκπαίδευσης. Σε συνεργασία με την ΕΔΕΑΥ(Επιτροπή Διεπιστημονικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης) του σχολείου μας, συμμετείχαν τα παιδιά των τμημάτων Β1 και Β2 στις παρακάτω βιωματικές δράσεις:

1)Μπάσκετ σε αναπηρικό αμαξίδιο ? καθιστή πετοσφαίριση ? Boccia

2)Γραφή Braille

3)Νοηματική γλώσσα και τραγούδι

4)Παιχνίδι αισθήσεων

5)Βιωματική δράση «Καρέκλες ομοιοτήτων» Το ήθος και ο σεβασμός που επέδειξαν τα παιδιά του σχολείου μας αλλά και η άψογη συμπεριφορά τους καθ? όλη την διάρκεια των δράσεων συνετέλεσαν στην επιτυχή έκβαση τους. Τα συναισθήματα αγάπης και χαράς κατέκλεισαν το σχολείο αποδεικνύοντας πως ¨ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ¨.