Εν όψει του εορτασμού της έναρξης της επανάστασης την 25η Μαρτίου 1821 και στα πλαίσια της επετείου των 200 χρόνων από τότε έως σήμερα, το Γυμνάσιο Κοπανού αναρτά βίντεο που δημιουργήθηκε με τη συμβολή πέντε μαθητών μας από το τμήμα Γ2 της Τρίτης Τάξης Γυμνασίου του σχολείου μας που εργάστηκαν με μελέτη, όρεξη και μεράκι. Το βίντεο αφορά στην πολύτιμη προσφορά της περιοχής της Δημητσάνας στον αγώνα του 1821 και στην προσπάθεια δημιουργίας ανεξάρτητου ελληνικού κράτους. Αποτελεί τμήμα της γιορτής που πραγματοποιήθηκε σήμερα σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας webex.

Η Δημητσάνα, περιοχή ιστορικής αξίας στο κέντρο της Πελοποννήσου, υπήρξε το κέντρο παραγωγής μπαρούτης στον ελλαδικό χώρο από το 1600-1900. Οι αδερφοί Σπηλιωτόπουλοι, έμποροι από την Ύδρα, στα πλαίσια της αυτοθυσίας και της αυταπάρνησης, έδωσαν όλη τους την περιουσία και έκανα υδροκίνητους μπαρουτόμυλους. Μάλιστα, στην περιοχή λειτούργησαν συνολικά 14 μπαρουτόμυλοι και παρήγαγαν ημερησίως 100 κιλά μπαρούτη, την οποία διοχέτευαν στον αγώνα απελευθέρωσης των Ελλήνων από τους Οθωμανούς κατακτητές.